Campania “Vocea Tinerilor” sosește astăzi la Tîrgu-Mureș

Publicat de radiomures, 13 noiembrie 2015, 13:45 / actualizat: 13 noiembrie 2015, 18:27
ONG-urile de tineret, administrațiile locale și județene din Mureș se vor întâlni astăzi cu Membrii Delegaţiei de Tineret ai României la Naţiunile Unite.
Întâlnirea va avea loc între orele 18.00 – 20.00, la Cinema Arta din Tîrgu-Mureș, iar tema discuțiilor urmărește implicarea tinerilor în elaborarea strategiei naționale de implementare a obiectivelor de dezvoltare durabilă.
Reprezentantul organizatorilor de la Digital Transilvania, Barbu Constantin, a explicat că tinerii trebuie să-și conştientizeze rolul de iniţiatori ai schimbării şi să fie dispuşi să lupte pentru drepturile lor:
Campania are ca scop informarea și conștientizarea poziției tinerilor cu privire la obiectivele de dezvoltare durabilă, ca și motivarea acestora prin implicarea în politicile de tineret. Sperăm să se alăture acestui eveniment tinerii proactivi din societatea civilă care lucrează atât pentru companii private cât și pentru stat. Dorim formarea unui grup civic care are ca scop implementarea programului care va apărea din luna martie 2016 în mai multe țări din lume, sub denumirea ONU pentru sustenabilitate, o agendă de dezvoltare durabilă.”
Întâlnirea de la Tîrgu-Mureș este parte a unui turneu organizat în perioada 12 – 30 noiembrie pentru implementarea campaniei “Vocea Tinerilor”, care are loc în 12 localități din întreaga țară.
Campania este sprijinită de Ministerul Tineretului și Sportului și finanţată printr-un grant oferit de Fondul Naţiunilor Unite pentru Populaţie.
Mai multe informații se pot găsi pe site-ul http://unyouthdelegate.ro/.
Vali Russu