Braşovenii vor putea face naveta cu trenul în zona metropolitană

Publicat de MIRELA ROTAR, 26 noiembrie 2021, 14:50
În acest sens s-au accesat peste 15 milioane de lei, fonduri europene, pentru realizarea studiilor de fezabilitate.
Vor fi modernizați circa 100 de km de trasee de tren metropolitan, cu plecare din Gara Brașov.
În prezent, mobilitatea urbană și periurbană e realizată doar cu mijloace auto poluante și generatoare de congestie a traficului. În plus, tot mai mulți brașoveni aleg să se mute în localitățile învecinate, a explicat pentru Radio Tg.Mureș directorul general al Asociației Metropolitane Brașov, Dragoș David:
În această primă fază vom face studiile de fezabilitate necesare reabilitării infrastructurii feroviare, iar după aceea, tot din bani europeni, din programul operațional aferent infrastructurii mari, vom fi finanțați pentru realizarea proiectului tehnic și a lucrărilor necesare pentru reabilitarea acestei infrastructuri, care presupune reabilitare de cale ferată, a peroanelor, poduri peste calea ferată acolo unde este nevoie. Termenul pe care noi ni l-am asumat este ca în decembrie 2025, brașovenii și locuitorii zonei metropolitane să beneficiaze de aceste transport feroviar public.
Dragoș David a precizat că s-a aprobat finanțarea studiilor de fezabilitate pentru traseele din Brașov spre Zărnești, Codlea, Sf Gheorghe, Întorsura Buzăului, Rotbav și Predeal, plus studii de prefezabilitate pentru două noi rute, între Râșnov și Bran și între Aeroportul Internațional Brașov (Ghimbav) și Bod.
Pe termen mediu se are în vedere obținerea altor finanțări, de implementare și achiziție de material rulant, locomotive și vagoane moderne adaptate transportului actual.
Valeriu Russu