Braşov: Trei tineri, bănuiţi că ar fi autorii unei tâlhării comise în stradă, arestaţi pentru 30 de zile
Publicat de Andrei Borz, 21 ianuarie 2023, 12:15
Trei tineri, cu vârste cuprinse între 20 şi 24 de ani, au fost reţinuţi şi, ulterior, arestaţi pentru 30 de zile, fiind bănuiţi că ar fi autorii unei tâlhării comise în stradă, la începutul săptămânii.
Conform purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Judecătoria Braşov, Radu Năstac, doi dintre cei trei tineri cercetaţi în acest dosar au antecedente penale.
Potrivit sursei citate, luni seara, aflându-se pe o stradă din zona centrală a municipiului Braşov, ‘în urma unei înţelegeri prealabile’, cei trei ‘au exercitat violenţe fizice şi psihice asupra unei persoane aflate în trecere, izbind-o de gardul unui imobil şi ameninţând-o cu acte de violenţă, după care i-au cerut banii pe care îi avea asupra sa’.Ulterior, bărbatul atacat a fost lovit .
Suma de care a fost deposedată victima este de aproximativ 1.200 de lei, a precizat sursa citată.
Cei trei au fost depistaţi şi, după trei zile, au fost reţinuţi de poliţişti.
Ieri, Judecătoria Braşov a emis pe numele acestora mandate de arestare preventivă pentru 30 zile. Cei trei sunt cercetaţi penal pentru săvărşirea infracţiunii de tâlhărie calificată.