Biserica Evanghelicã va cere retrocedarea Muzeului Brukenthal.
Publicat de radiomures, 9 decembrie 2002, 00:00
Deputatul Forumului Democrat al Germanilor din România, Wolfgang Wittstock, a declarat, vineri, într-o conferinţã de presã, cã Biserica Evanghelicã va înainta autoritãţilor locale din Sibiu o cerere de retrocedare a Muzeului Brukenthal din Sibiu şi a colecţiilor de pinacotecã.
Deputatul german spune cã solicitarea, care are la bazã Legea nr. 501, va fi înaintatã pânã la sfârşitul acestui an.
Wittstock a subliniat cã în testamentul lãsat, Baronul von Brukenthal denumea Muzeul ca fiind “Muzeul Naţional Sãsesc”, nume pe care biserica doreşte sã îl atribuie în viitor actualului Muzeu Brukenthal.
O altã problemã pe care germanii doresc sã o reglementeze este aceea a exponatelor afişate în expoziţii, care “sunt prezentate doar în limbile românã şi englezã când ar trebui sã fie şi în limba germanã”.
În opinia deputatului german, preluarea în administraţie a muzeului “ar aduce fonduri din afara ţãrii pentru aceastã instituţie care va rãmâne de stat”.
MEDIAFAX / Corina Fontu