Bilanț la un deceniu de E-ON

Publicat de radiomures, 22 decembrie 2015, 12:35
Conducerea companiei a prezentat, astăzi, date privind activitatea din ultimii 10 ani, de când a intrat pe piața de energie din România, prin preluarea fostelor distribuții de stat din domeniul gazelor naturale și al electricității.
Aproape 1.200 de km din rețeaua de gaze a județului Mureș a fost modernizată, dintre care 5% în acest an.
Investiția totală în cei 10 ani a fost de 127 de milioane de lei în județul Mureș, spune directorul adjunct în E-ON Distribuție România, Monica Ciocan Covaliu:
În ceea ce privește clienții noștri s-au derulat aceste campanii de informare cu privire la utilizarea corectă a surselor de energie. În aldoilea rând, în ultimii ani am derulat programe de investiții constând în înlocuire de conducte și branșamente, în dotarea colegilor noștri cu echipamente performante.”
De curând, E-ON s-a mutat într-un sediu nou, la Tîrgu-Mureș fiind concentrate toate activitățile companiilor operaționale.
La parterul imobilului funcționează și un spațiu generos pentru clienți, însă au fost dezvoltate și serviciile on-line, spune directorul adjunct al E-ON Servicii Clienți, George Precup:
Pe partea de servicii clienți avem două direcții. Pe de o parte ne-am ocupat de îmbunătățirea condițiilor centrelor noastre cu clienții, ceea ce este considerat un canal tradițional. Pentru că acoperim jumătate de țară, 22 de județe, o parte din aceste centre de relații cu clienții sunt modernizate. O altă direcție pe care ne-am concentrat a fost dezvoltarea canalelor alternative de interacțiune: mediul on-line unde am depășit o jumătate de milion de clienți și Call Center-ul.”
La nivel național, valoarea investițiilor se ridică la 1,3 milioane de euro, fiind modernizați peste 6.000 de km de conducte .
Compania de gaze a investit în ultimul deceniu și în proiecte sociale, în medicină și educație.
Cristina Bulbescu
Foto: RTM