Autorităţile locale din Sfântu Gheorghe sprijină înfiinţarea unui parlament local al tinerilor

Publicat de Hategan Raul, 21 iunie 2022, 22:49
Primăria Sfântu Gheorghe a lansat în dezbatere publică un proiect de hotărâre privind înfiinţarea unui parlament al tinerilor, un organism fără personalitate juridică ce va avea rolul de a colabora cu autorităţile locale în luarea deciziilor cu privire la tânăra generaţie.
Acesta va avea un Consiliu consultativ permanent format din 30 de tineri, care se va întruni lunar şi va lucra îndeaproape cu Consiliul Local municipal în luarea deciziilor.
Proiectul, iniţiat şi coordonat de către Grupul PONT în parteneriat cu Asociaţia Culturală şi de Tineret ‘Prospero’ şi Primăria Sfântu Gheorghe, este cofinanţat de Uniunea Europeană prin programul Erasmus+.
Grupul Pont a obţinut o finanţare în valoare de 60.000 euro din fonduri europene în vederea implementării proiectului, iar municipalitatea va contribui cu 100.000 de lei din bugetul local.
Proiectul se află în dezbatere publică până pe 1 iulie.