Filtru la graniţa dintre judeţele Covasna şi Buzău, din cauza pestei porcine

Publicat de MIRELA ROTAR, 2 septembrie 2018, 14:27 / actualizat: 23 septembrie 2018, 10:15
Autorităţile covăsnene vor institui, duminică după-amiază, un filtru dezinfector pe DN 10, la graniţa dintre judeţele Covasna şi Buzău, după ce în judeţul învecinat s-a confirmat apariţia a două focare de pestă porcină, în localităţile Pătârlagele şi Pănătău.
Filtrul dezinfector va fi amplasat la ieşirea din satul Crasna, comuna Sita Buzăului.
Încă de sâmbătă, după apariţia primelor suspiciuni legate de pesta porcină în judeţul Buzău, aici a fost instituit un filtru rutier menit să prevină introducerea în judeţ a porcilor vii, precum şi a cărnii şi produselor din carne fără acte de proveninenţă.
Institutul de Diagnostic şi Sănătate Animală Bucureşti a confirmat, duminică dimineaţă, două focare de pestă porcină africană în două exploataţii de mici dimensiuni din judeţul Buzău, respectiv din localităţile Pătârlagele şi Pănătău.
Mara Deleanu