Atenţie la consumul de ciuperci!
Publicat de radiomures, 16 iunie 2013, 16:11 / actualizat: 4 martie 2015, 13:48
Specialiştii din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Mureş atrag atenţia asupra riscurilor la care se expun cei care consumă ciuperci provenite din pădure sau de pe pajişti.
În acest caz există posibilitatea confundării cu cele comestibile deoarece aproape toate ciupercile comestibile au o specie sau mai multe de ciuperci otrăvitoare asemănătoare.
Ciupercile otrăvitoare nu-şi pierd toxicitatea după fierbere. Semnele intoxicaţiei apar la minim15 minute pâna la 12 ore sau chiar mai mult de la ingestie, şi se manifestă prin greţuri, vărsături, tulburări intestinale, scăderea tensiunii arteriale, halucinaţii, tulburări nervoase, salivaţie abundentă, lăcrimare, micşorarea pupilei, dureri abdominale, scăderea pulsului, transpiraţii.În formele severe se instalează insuficienţa hepato-renală şi se poate ajunge la deces.
Specialiştii recomandă consumul ciupercilor de cultură, provenite din unităţi autorizate şi insoţite de certificate de calitate.
În acest an, în judeţul Mureş nu s-a raportat niciun caz de intoxicare din cauza consumului de ciuperci
Raluca Creț