Astăzi încep Zilele orașului Râșnov dar și „Festivalul cailor”
Publicat de radiomures, 22 august 2014, 08:24
Va fi paradă cu fanfară, călăreţi, trăsuri şi maşini de epocă la Zilele oraşului Râşnov, care încep astăzi şi vor continua apoi cu Festivalul Naţional Ecvestru, sâmbătă şi duminică.
Cei care ajung în acest weekend la Râşnov vor avea parte de trei zile de sărbătoare, pline de evenimente şi de surprize. Zilele Râşnovului vor fi deschise, conform tradiţiei, cu o impresionantă paradă a participanţilor la eveniment, care va avea loc astăzi, de la ora 16.00. Parada va fi deschisă de călăreţi, urmaţi de fanfară, trăsuri, maşini de epocă, majorete, cântăreţi şi sportivi din oraş, dar şi poliţişti locali, militari şi pompieri râşnoveni.
Festivalul Ecvestru va începe sâmbătă, de la ora 10.30, cu „Parada doamnelor”, continuată de o paradă a trăsurilor. Va urma prezentarea raselor de cai participante, dar şi premierea celor mai frumoase exemplare din fiecare rasă. De la eveniment nu vor lipsi nici săriturile peste obstacole, show-urile de dresaj ecvestru şi demonstraţiile de cascadorie cu cai, care le vor fi prezentate spectatorilor de către Nelu Secheli şi fiul său Alex. Vor fi aproximativ 120 de exemplare, venite din toate zonele ţării iar printre rasele ce vor putea fi admirate se numără lipiţanul, pur sângele arab, frizianul, cai pentru sport şi agrement, dar şi ponei.
Duminică, tot de la ora 10.30, „doamnele” vor ieşi din nou la paradă, după care va avea loc cel mai aşteptat moment al festivalului, concursul de tracţiune, „proba regină”, după care festivalul se va încheia cu o prezentare participanţilor.
Bineînțeles că nu vor lipsi nici concertele. Sâmbătă, Anna Lesko şi Direcţia 5 vor face spectacol pe Valea Cetăţii, iar duminică, după ora 16.00, va avea loc un spectacol special „in memoriam” Liviu Vasilică. Florin Vasilică organizează un turneu naţional în amintirea tatălui său , la zece ani de la moartea acestuia şi va cânta piesele sale alături de Grupul Teleormanul.
Vor fi invitaţi şi artişti de excepţie ai muzicii româneşti, precum Carmen Rădulescu şi Paula Seling, dar şi Denisa Trofin şi Eusebiu Gafiţa. Nu în ultimul rând, cei prezenţi vor asista la un duet inedit : Florin Vasilică și Paula Seling.
Vali Blajovan