Astăzi încep „Zilele Brașovului”

Publicat de radiomures, 28 aprilie 2017, 08:32
Evenimentul cel mai așteptat este Coborârea Junilor în Cetate, ce va avea loc duminică.
Amânat cu o săptămână din cauza condițiilor meteo, evenimentul „Zilele Brașovului” debutează astăzi cu deschiderea Târgului de meşteri populari din Piaţa Sfatului, a evenimentului de Street-food de pe strada Michael Weiss şi a Târgului de produse hand-made de pe aleea de la Parcul Titulescu, spune managerul public al Municipiului Brașov, Miclos Gantz.
Pe scena din Piața Sfatului, vor urca în această seară elevii de la Şcoala Populară de Artă „Tiberiu Brediceanu“, cei de la Asociaţia Kid Music şi grupul folk Românaşul. De la ora 19.00 va începe Seara şlagărului românesc, iar pe scenă vor urca Oana Sîrbu, Mihai Constantinescu şi Corina Chiriac.
Sâmbăta, scena este a trupelor Carla’s Dream, Matteo, Conexiuni şi Trupa Coco, spune reprezentantul Municipalității brașovene, Sorin Toarcea.
Tradiționala Coborâre a Junilor în Cetate și parada acestora va avea loc duminică, cu începere de la ora 11.00, pe același traseu ca și-n anii trecuți, spune Sorin Toarcea.
Duminică, pe scena din Piața Sfatului vor avea loc două concerte de muzică populară. La ora 11.00, brașovenii îi vor putea urmări pe elevii de la Școala Populară de Artă, iar de la ora 18.30, vor urca pe scenă ansambluri de dansuri româneşti, maghiare, germane şi elene. Zilele Brașovului se vor încheia duminică seara cu recitalul artiștilor Daniela Condurache şi Nicolae Furdui Iancu.
Vali Blajovan