Asociațiile magistraților îl critică dur pe ambasadorul SUA

Publicat de radiomures, 31 octombrie 2016, 16:22 / actualizat: 1 noiembrie 2016, 9:15
Uniunea Națională a Judecătorilor din România (UNJR) și Asociația Magistraților din România (AMR) apreciază într-o scrisoare deschisă transmisă luni că afirmațiile făcute recent într-un interviu de ambasadorul SUA la București, Hans Klemm, aduc o gravă atingere imaginii justiției.
Autorii scrisorii susțin că ambasadorul SUA a afirmat că aplaudă succesele luptei anticorupție, indiferent care sunt mijloacele folosite pentru a le obține.
Este de neînțeles motivul pentru care reprezentantul Statelor Unite, țara care este luată ca reper pentru respectarea drepturilor și libertăților individuale, face apel la “justiția populară”, o formă de justiție străină de statul de drept și specifică regimurilor totalitare, cu rădăcini în gândirea de drept sovietică.
Autorii scrisorii îi solicită lui Hans Klemm ca, atunci când va mai lua în discuție aspecte legate de justiție, să aibă în vedere situația de ansamblu, atât cu părțile pozitive, cât și cu cele care mai necesită îmbunătățiri sau corecții.
„Ca reprezentant al țării care a ajuns să fie prosperă și puternică pentru că a pus omul în centru, cu drepturile și libertățile sale, aveți o expertiză enormă pe care o puteți împărtăși cetățenilor români. Lupta împotriva corupției trebuie susținută, dar tocmai din acest motiv nu se pot ignora excesele, abuzurile ori încălcările drepturilor procesuale care pot duce în timp la discreditarea acestei lupte.”, se precizează în scrisoarea deschisă semnată de judecător Dana Gârbovan (UNJR) și judecător Gabriela Baltag.