Asociația Română a Cărnii avertizează că pesta porcină africană ar produce un dezastru economic

Publicat de radiomures, 7 octombrie 2016, 08:42
Asociaţia Română a Cărnii a avertizat că apariţia unor cazuri de pestă porcină africană în România ar conduce la un dezastru economic.
Asociaţia cere autorităţile statului să întreprindă toate demersurile incluzând întărirea controalelor la frontieră, pentru a evita introducerea virusului în România.
Fermierii şi producătorii de carne de porc, dar şi unităţile care manipulează vânat sălbatic, în special aceia care îşi desfăşoară activitatea în judeţele situate la frontiera cu Republica Moldova şi Ucraina, trebuie să-şi sporească vigilenţa şi să supravegheze mai atent efectivele.
Potrivit Asociaţiei Române a Cărnii, orice suspiciune trebuie să fie imediat raportată serviciilor sanitare -veterinare.