Arbitrii români, în Champions League

Publicat de MIRELA ROTAR, 23 februarie 2022, 17:11
În Liga Campionilor la fotbal, miercuri seara, de la ora 22.00, sunt programate ultimele două partide din manșa I a optimilor de finală: Benfica Lisabona-Ajax Amsterdam și Atletico Madrid-Manchester United, meci ce va fi arbitrat de o brigadă din România cu Ovidiu Hațegan (foto) la centru.
Acesta va fi ajutat la cele două tușe de arbitrii asistenți Mircea Grigoriu și Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezervă a fost desemnat Radu Petrescu.
Potrivit site-ului oficial al Federației Române de Fotbal, pentru Ovidiu Hațegan va fi a șasea partidă pe care o arbitrează la centru în actuala ediție a Ligii Campionilor la fotbal, după Inter Milano-Sahtior Donetsk (2-0), Atletico Madrid-FC Porto (0-0), Benfica Lisabona-Bayern Munchen (0-4), Dinamo Kiev-FC Barcelona (0-1) și Bayern Munchen-Barcelona (3-0).
Marți seara, Chelsea Londra, deținătoarea trofeului, a învins, pe teren propriu, cu 2-0, gruparea franceză Lille, iar Villareal și Juventus Torino au terminat la egalitate, 1-1.
Săptămâna trecută, în primele jocuri din această fază, s-au consemnat rezultatele: Paris Saint Germain-Real Madrid 1-0, Sporting Lisabona-Manchester City 0-5, FC Salzburg-Bayern Munchen 1-1 și Inter Milano-FC Liverpool 0-2.
Partidele retur vor avea loc în luna martie.
Valeriu Voaideș