Amenzi de peste 10.000 de lei în sudul litoralului

Publicat de radiomures, 6 iulie 2017, 17:45
Inspectorii Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Constanţa din cadrul ‘Comandamentului Sezon Estival 2017′ au aplicat în urma controalelor la magazine şi unităţi de alimentaţie publică din staţiunile Costineşti, Neptun, Venus şi Vama Veche, amenzi în valoare totală de peste 10.000 de lei.
Astfel, au fost sancţionate contravenţional, două restaurante, o braserie şi o unitate tip fast-food.
Inspectorii au constatat o serie de deficienţe precum: condiţii de igienă necorespunzătoare în spaţiile de lucru, etichetare și depozitare necorespunzătoare a produselor alimentare, fiind sancţionate contravenţional cinci restaurante şi două unităţi tip fast-food.
De asemenea, au fost confiscate şi retrase de la comercializare 32 kg de produse alimentare, improprii consumului uman’, precizează sursa citată.