Acvila Arlie a ajuns la Brașov, după un zbor de 12.000 de kilometri

Publicat de radiomures, 3 aprilie 2017, 14:53 / actualizat: 4 aprilie 2017, 14:12
Acvila Arlie s-a întors în cuibul ei din România, după 49 de zile de zbor, timp în care a străbătut 12.000 de kilometri, 17 țări de pe trei continente (Africa, Asia, Europa).
Arlie a ajuns în România pe data de 31 martie, între orele 7 și 10 dimineața. Acvila a plecat din cartierele de iernare din Namibia și a parcurs continentul african de la vest la est și apoi de la sud la nord.
Pasărea a fost monitorizată pas cu pas de specialiștii de la Grupul Milvus din Tg.Mureș, a declarant pentru RTM purtătorul de cuvânt al organizației, Iulia Vizi:
Drumul ei a fost monitorizat de către Grupul Milvus, în parteneriat cu SOR și cu cei de la Agenția de Mediu din Sibiu, am avut peste 1.000 de transmisiuni, ea este acum în zona Brașovului, în zona Berivoi, acolo va cuibări, sperăm cu succes, acolo va cuibări, sperăm cu succes și va pleca în toamnă înapoi spre Africa, în Zambia. Ca în anii trecuți, Arlie a început migrația de primăvară undeva prin februarie și a trecut prin Congo, Malawi, Uganda, Sudan, Egipt, Israel, Siria, Liban, Turcia.”
Arlie a fost capturată în 2013 de o echipă formată din specialiști de la Societatea Ornitologică Română, Agenția Regională pentru Protecția Mediului Sibiu și Grupul Milvus.
A fost echipată cu un transmițător satelitar cu greutatea de 45 de grame și eliberată, acțiune desfășurată în cadrul proiectului LIFE ”Conservarea acvilei țipătoare mici în România”.
Raluca Creţ