Accident grav, cu 3 răniți, pe A1 Sibiu-Deva

Publicat de Rotar Mirela, 10 februarie 2025, 10:40 / actualizat: 10 februarie 2025, 12:17
Din primele infromații, ar fi vorba de trei angajați din cadrul CIC Săliște, care se deplasau pe sensul de mers spre Sibiu, informează DRDP Brașov.
Autoutilitara în care se aflau cei trei muncitori de la drumuri era în deplasare pe banda de urgență, echipajul urmând să monteze semnalizarea rutieră în zona unei lucrări, când au fost loviți din spate, în apropierea localității Săcel, de un autotren care se deplasa neregulamentar pe banda de urgență.
Purtătorul de cuvânt al DRDP Brașov, Robert Elekes spune că autoutilitara de la drumuri era semnalizată cu girofar și numeroase indicatoare rutiere. Cu toate acestea nu a fost observată de șoferul tirului care, după ce a lovit mașina drumarilor s-a răsturnat în afara drumului.
Accidentul survine la nicio săptămână după un incident asemănător petrecut pe Varianta de Ocolire Brașov, când, din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.
Traficul rutier a fost oprit mai bine de o oră pe banda de urgență și pe banda nr.1.
Reprezentanții DRDP Brașov roagă șoferii aflați în trafic să conducă preventiv, să respecte regulile de circulație și să-și mărească atenția în proximitatea lucrărilor care se desfășoară în traseu.
Autor: Cosmian Nicoară