A scăzut încrederea românilor în Biserică

Publicat de radiomures, 22 decembrie 2015, 14:20
Încrederea românilor în Preşedinţie a crescut, iar încrederea în Biserică a scăzut – relevă un sondaj INSCOP.
Potrivit cercetării sociologice, instituţiile interne în care românii au cea mai mare încredere sunt Pompierii, Armata şi Jandarmeria, în timp ce topul instituţiilor internaţionale este condus de NATO, ONU şi UE.
În ceea ce priveşte topul încrederii în instituţiile executive, prima poziţie este ocupată, în luna noiembrie, de Pompieri (instituţie măsurată pentru prima oară în sondajele INSCOP) cu 77,5%.
Urmează Armata cu 75,4% şi Jandarmeria cu 65,8%.
Pe poziţia a patra se situează DNA cu un capital de încredere de 61,2%.
Urmează SRI cu 51,3%, SIE cu 50,9% , Poliţia cu 48,9% , BNR cu 46,7%, ÎCCJ cu 46,2% , ANAF cu 40,7% şi ANI cu 37,1% .
Topului încrederii în instituţii sociale şi private este condus de Biserică cu 56,3% , faţă de 61,2% în luna septembrie.
Pe locul al doilea se situează universităţile, care se bucură de încrederea a 43% dintre cei intervievaţi.
Clasamentul este încheiat de presă – 35,7% , organizaţiile societăţii civile – 30,2% , patronate cu 19,7% , sindicate cu 18,6% şi bănci cu 17,6% .
Topul încrederii în instituţiile politice este condus de Preşedinţie cu 51,2%, iar la polul opus se află Parlamentul cu 12,8% şi partidele politice cu 8,6%.
Pe locul al doilea în topul încrederii se situează Primăria – 37,6% faţă de 36,3% în septembrie 2015, urmată de Curtea Constituţională cu 32,8%.
Urmează Guvernul, care se bucură de încrederea a 30,9% dintre cei intervievaţi şi Consiliul Judeţean cu 22,9%.
Foto: bistra.iasi.mmb.ro