A murit jurnalista târgumureșeană Mariana Cristescu

Publicat de Andrei Borz, 6 aprilie 2023, 19:46
Cunoscuta scriitoare și jurnalistă Mariana Cristescu s-a stins din viață în cursul zilei de miercuri, 5 aprilie.
În ultimii ani, Mariana Cristescu a fost șefa secției Cultură din cadrul cotidianului târgumureșean ”Cuvântul Liber”, dar de-a lungul timpului a activat și la Radio București și la Radio Târgu Mureș.
De asemenea, înainte de Revoluție a lucrat la Biblioteca Județeanã Mureș și la cotidianul Steaua Roșie.
Din decembrie 1989 s-a făcut remarcată la cotidianul „Cuvântul liber” fiind în același timp jurnalistă, scriitoare, dar și critic literar și muzical fiind absolventă a Conservatorului „Ciprian Porumbescu” din București
În anul 2012, Mariana Cristescu a inițiat un proiect jurnalistic ambițios, „Punți de luminã”, dedicat promovãrii valorilor românești din țarã și strãinãtate.
Proiectul s-a transformat, mai apoi, în Asociația Culturală „Punți de luminã”, care a organizat numeroase evenimente culturale sub auspiciile ASTREI mureșene.
Sorin Șchiopu