„Remember Cerbul de Aur” la Braşov
Publicat de radiomures, 4 iunie 2013, 17:53
În Piaţa Sfatului s-ar putea auzi din nou acordurile „Cerbului de Aur“.
Nu pentru ediţia din 2013 a festivalului, ci pentru un eveniment „Remember Cerbul de Aur”, care să marcheze 45 de ani de la prima ediţie a evenimentului.
Viceprimarul Adrian Atomei spune că ideea a fost oferită chiar de naistul Nicolae Voiculeţ, care se află în aceste zile la Braşov pentru cîteva concerte caritabile .
Chiar dacă TVR şi Primăria Braşov nu au ajuns încă la un acord pentru reluarea festivalului, autorităţile locale spun vor obţine dreptul de difuzare a unor imagini din ediţiile de pînă acum ale festivalului.
Cu ocazia spectacolului de gală, pe scena din Piaţa Sfatului ar putea reveni artişti români şi străini care au participat la Festivalul „Cerbul de Aur” de-a lungul timpului.
Viceprimarul Adrian Atomei spune că Festivalul „Cerbul de Aur” se află pe lista Asociaţiei „Braşov 2021- Capitală Culturală Europeană” şi că această acţiune, care se va desfăşura probabil în luna august, va creşte şansele municipiului de la Poalele Tâmpei să câştige titlul. Braşovul îşi va depune dosarul în competiţia pentru Capitala Culturală Europeană 2021 în 2015.
Dorin Duşa