45 de oameni – între care 32 de copii – sunt încă internaţi în spitalele din Timișoara în urma unei deratizări a locuințelor

Publicat de Corina Muntean, 20 noiembrie 2019, 19:20 / actualizat: 20 noiembrie 2019, 21:55
Starea lor este bună, spun medicii, care afirmă că oamenii au venit la spital pentru că erau panicaţi şi vor să fie sub observaţie medicală.
Trei oameni – dintre care un bebeluş de zece zile şi un copil de trei ani, care locuiau în blocul respectiv, au murit în urma intoxicaţiei cu substanţele folosite la deratizare. Necropsia celor doi micuţi a confirmat că ei au murit din cauza intoxicaţiei cu o substanţă extrem de toxică.
Institutul de Medicină Legală Timișoara a finalizat autopsiile dar cercetările preliminare nu au scos în evidenţă, încă, natura substanței toxice care a provocat decesele. Este nevoie de cercetări suplimentare spune șefa IML Timișoara, Alexandra Enache:
Sunt aşteptate și rezultatele analizelor toxicologice ale probelor recoltate din blocul din Timişoara şi, în funcţie de acestea, oamenii vor fi lăsaţi să revină la casele lor.