11 turişti au fost răniţi la intrare în salina Praid
Publicat de radiomures, 30 iulie 2012, 00:00
11 turişti au fost răniţi, în această după amiază, în Harghita, după ce autobuzul cu care coborau în salina Praid şi în care se aflau 25 de persoane s-a izbit, în subteran, de peretele minei.
Persoanele rănite au fost duse la dispensarul din localitatea Praid, unde li s-a acordat primul ajutor.
Potrivit şeful Serviciului Judeţean de Ambulanţă Harghita, dr. Peter Szilard, trei din cei 11 răniţi au leziuni mai grave, la faţa locului aflându-se cinci ambulanţe din Harghita şi Mureş. De asemenea, s-a solicitat intervenţia elicopterului SMURD, pentru transportarea la Târgu Mureş a persoanei cu rănile cele mai grave. Directorul Salinei Praid, Seprodi Zoltan, a declarat, că este pentru prima dată când se întâmplă un accident de acest gen. Sepordi a spus că ia în calcul fie ipoteza că şoferul a adormit la volan, fie că i s-a făcut rău.
Coordonatorul SMURD Mureş, Cristian Boeriu, a declarat pentru RTM că este vorba de 11 răniţi, cu fracturi de membre şi costale, nici unul dintre ei nefiind în stare critică. S-au deplasat, la Praid, elicopterul SMURD, ambulanţa de terapie intensivă mobilă SMURD Mureş, două autospeciale ale ISU Horea Mureş pentru transportul de victime multiple şi ambulanţa Sovata. Toţi răniţii au fost aduşi la UPU Tîrgu Mureş, unul din aceştia fiind transportat cu elicopterul, a mai precizat coordonatorul SMURD Mureş.
Medicul SMURD Mureş, Gal Melinda, a declarat presei că niciuna dintre acestea nu necesită vreo intervenţie chirurgicală. Pacienţii sunt stabili şi conştienţi. Cu elicopterul a fost adusă o femeie de 50 de ani, din Arad, care era în stare mai gravă. Totodată, Gal Melinda a spus că şoferul autobuzului implicat în accident se află printre cele 11 victime, fiind conştient şi având leziuni medii.
Ioana Dima, Iulia Căpîlnă, Mediafax