Peste 20 de pacienți cu hepatită C, vindecați la Tg. Mureș
Publicat de radiomures, 19 august 2016, 14:00
Din cele 124 de persoane care au fost incluse în programul de tratament revoluționar fără interferon al Hepatite virale de tip C, program care a debutat și la Tîrgu-Mureș la sfârșitul anului trecut, există confirmarea de vindecare a 21 de pacienți.
Bolnavii care s-au adresat centrului medical din Tîrgu-Mureș provin din toată țara și se aflau într-o stare avansată a bolii.
Casa de Asigurări de Sănătate va trebui să deconteze acum costurile acestor tratamente, adică circa 4,6 milioane de lei.
Președintele CJAS Mureș, Rodica Biro:
Până la această dată avem confirmate cu rezultat pozitiv, adică cazuri vindecate, și vom achita în perioada următoare contravaloarea acestui tratament care se ridică la 4.598.858 de lei. Este o sumă extraordinar de mare dar și rezultatul obținut este unul extraordinar.”
Guvernul a anunțat în urmă cu câteva zile că prin rectificarea bugetară se suplimentează fondurile pentru tratamentul pacienților cu hepatită cronică virală de tip C, pentru încă 10.000 de persoane.
Deocamdată nu se știe câți bani vor fi repartizați județului Mureș, însă aici mai sunt pe listele de așteptare 17 pacienți care așteaptă includerea în program.
Cristina Bulbescu